O czym IPN "zapomniał"...

Odpowiedz


BBCode wyłączony
Emotikony wyłączone

Przegląd tematu
   

Rozwiń widok Przegląd tematu: O czym IPN "zapomniał"...

Re: O czym IPN "zapomniał"...

autor: Vampirex » 07 kwie 2019, 15:53

gen. Stanisław Skalski - wybitny bohater !! Cześć Jego Pamięci :!:

O czym IPN "zapomniał"...

autor: Admin Techniczny » 07 kwie 2019, 15:17

O czym IPN zapomniał...

69 lat temu temu Stanisław Skalski - najlepszy polski as myśliwski czasów II Wojny Światowej, uczestnik Bitwy o Anglię - za rzekomą działalność szpiegowską został skazany na karę śmierci w tzw. procesie kiblowym, tzn. przeprowadzonym w celi więziennej, przy z góry określonym wyroku.

Dokładnie pamiętał kto od października 1948 do lipca 1949 podczas śledztwa brutalnie go torturował, m.in. Józef Różański-Goldberg i Adama Humer. 7 kwietnia 1950, po błyskawicznie krótkiej rozprawie, został skazany przez sędziego mjra Mieczysława Widaja na karę śmierci. Później zmienioną na dożywocie.

Jednak Skalski nie obraził się na Polskę Ludową. Rozumiał procesy, które w niej następowały. Po zmianach - odwilży gomułkowskiej i rehabilitacji, w listopadzie 1956 powrócił do wojska i w stopniu majora został początkowo zatrudniony w sztabie Wojsk Lotniczych i Obrony Kraju. W 1957, w stopniu podpułkownika, przeszedł przeszkolenie na samolotach odrzutowych w Oficerskiej Szkole Lotniczej nr 5 w Radomiu. Służył jednak następnie głównie na stanowiskach biurowych. 20 maja 1968 w stopniu pułkownika został sekretarzem generalnym Aeroklubu PRL. 15 września 1988 uchwałą Rady Państwa został mianowany generałem brygady. Był wieloletnim członkiem Rady Naczelnej oraz Zarządu Głównego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację.

Wspierał działania Jana Dobraczyńskiego (PRON) Był jednym z założycieli Związku Patriotycznego "Grunwald" (wraz z innymi ofiarami bermanowszczyzny - Witem Gawrakiem, Kazimierzem Studentowiczem (Konspiracyjne Stronnictwo Pracy), Zygmunt Janke ps. Walterem (AK), Tadeuszem Bednarczykiem (AK, pomoc do warszawskiego getta), Władysławem Wójcikiem (NOW) ale również z Bohdanem Porębą (PZPR) i kapitanem Armii Czerwonej Franciszkiem Cymbarewiczem.

Był członkiem Samoobrony Andrzeja Leppera. Pisał w lewicowo-narodowej Ojczyźnie. Był współzałożycielem Stowarzyszenia Ofiar Wojny (Słowiańskich Ofiar Wojny)

Tylko prawda jest ciekawa - tych informacji zabrakło na stronie IPN-u! Sama informacja że "komuna" prześladowała Skalskiego to za mało! (Za: Łukasz Łukasz).

Na górę